Badania piersi – mammografia

W gabinecie ginekologicznym wykonywane są nie tylko badania narządów rodnych kobiety, ale również kompleksowe badania piersi. Jednym z najbardziej szczegółowych i najczęściej wykonywanych jest mammografia, czyli radiologiczne badanie sutka. Dzięki mammografii można wykryć wszelkie zmiany w piersi, a przede wszystkim zmiany nowotworowe.

Promieniowanie X

W badaniach mammograficznych wykorzystywane są promienie rentgenowskie, czyli promienie X, podobnie jak w każdym innym tego typu badaniu. Ludzkie ciało w sposób szczególny pochłania owe promienie, w wyniku czego można zauważyć zmiany w poszczególnych tkankach organizmu. W taki sposób powstały obraz piersi i okolicznych tkanek zostaje zapisany na specjalnej błonie rentgenowskiej.

Zastosowanie mammografii

Przede wszystkim, mammografia jest metodą, która pozwala na wykrycie raka piersi i innych nieprawidłowości, we wczesnym ich stadium rozwoju, kiedy można je skutecznie leczyć. Warto podkreślić, że rak piersi jest jednym z najczęściej występujących u kobiet nowotworów złośliwych.

Do wykonania mammografii niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Jest to aparat, który wytwarza promieniowanie miękkie, charakteryzujące się zakresem fal od 25 do 40 kV. Wykorzystuje on w swym działaniu czułe błony rentgenowskie. W praktyce, w gabinetach ginekologicznych wyposażonych w sprzęt do mammografii dokonywane są dwa typy projekcji, mianowicie projekcja osiowa, prezentująca pierś z góry na dół, oraz projekcja boczna, obu sutków pacjentki z osobna.

Dzięki mammografii można wykryć, czy w obrębie gruczołu piersiowego zaszły jakiekolwiek zmiany. Badanie uwidacznia strukturę sutka, w tym skórę, żyły, brodawkę sutkową, tkankę tłuszczową, tkankę gruczołową, łącznotkankowe podścielisko, jak również ukazuje główne przewody mleczne w piersi.

Nie każda kobieta jest świadoma faktu, że z wiekiem zmienia się obraz prawidłowego sutka, a więc porównywanie zdjęć pacjentek w różnym wieku mija się z celem.

Nieprawidłowości w badaniach mammograficznych

Wśród nieprawidłowości, o jakich można mówić na podstawie przeprowadzonego badania mammograficznego wymienia się: cenie, guzowate zmiany, patologiczne zagęszczenia tkankowe, poszerzenie żył, pogrubienie skóry, zwapnienia, wciągnięcie brodawki sutkowej oraz powiększenie węzłów chłonnych, które uwidocznić może się we fragmencie tzw. dołu pachowego.

W profilaktyce mammografia zalecana jest corocznie po ukończeniu przez kobietę 40-stego roku życia. Jednocześnie, badania tego nie należy wykonywać u kobiet ciężarnych.

Podobne wpisy:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Badania ginekologiczne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *