Cystoskopia

Jednym z badań ginekologicznych dotyczących pęcherza moczowego jest cystoskopia. Polega ona na wziernikowaniu pęcherza i pozwala na oglądanie jego wnętrza. Badanie to jest wykonywane przy użyciu specjalistycznej aparatury, nazywanej cystoskopem.

Czym jest cystoskop?

Cystoskop jest narzędziem endoskopowym. Jego działanie opiera się na zastosowaniu odpowiedniego układu optycznego, który umożliwia wizualizację wnętrza pęcherza moczowego. Cystoskop wykorzystywany w toku badań cystoskopijnych posiada układ optyczny i źródło światła, które zapewnia światłowód. Generalnie, widziany przez układ optyczny obraz wewnętrznych ścian pęcherza moczowego jest następnie przesyłany do przetwornika, a on bezpośrednio przekazuje obraz na ekran monitora, podłączonego do cystoskopu. Warto zaznaczyć, że pacjentka badana cystoskopem ma wypełniony pęcherz moczowy specjalnym płynem.

Rodzaje cystoskopów

W badaniach ginekologicznych znajdują zastosowanie dwa rodzaje cystoskopów, a mianowicie:

  • Cystoskopy giętkie – są one narzędziami endoskopowymi, które umożliwiają dowolne poruszanie końcówką urządzenia, bez konieczności poruszania całym cystoskopem w obrębie cewki moczowej pacjentki.
  • Cystoskopy sztywne – przypominają kształtem metalową rurkę, która posiada porty służące do napływu płynu potrzebnego do wypełnienia pęcherza moczowego w czasie dokonywania badania.

Pomimo, że szersze zastosowanie mają cystoskopy giętkie, to i tak w praktyce częściej wykorzystywane są cystoskopy sztywne.

Cel badania

Cystoskopia jest badaniem diagnostycznym głównie w urologii, ponieważ pozwala ona na wykrycie patologicznych zmian, jakie zachodzą w pęcherzu moczowym. Badanie to jest zlecane wtedy, gdy:

  • Lekarz podejrzewa nowotwór pęcherza moczowego,
  • U pacjentki pojawia się nawracające zapalenie pęcherza,
  • Lekarz podejrzewa kamicę pęcherza moczowego,
  • Diagnozowane są wady rozwojowe cewki moczowej i samego pęcherza,
  • Występuje krew w moczu,
  • Podejrzewa się gruźlicę pęcherza moczowego,
  • Nastąpiło endoskopowe usunięcie ciał obcych,
  • Pobiera się wycinki do wykonywania badań histopatologicznych.

Wykonanie badania

Cystoskopia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, dożylnym lub tzw. znieczuleniu regionalnym. Pacjent do badania musi być na czczo. Cystoskopia wykonywana jest w pozycji ginekologicznej, z wykorzystaniem fotela urologicznego.

Podobne wpisy:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Badania ginekologiczne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *