Czy spirala jest w pełni bezpieczną metodą antykoncepcji?

Istnieje cały katalog metod antykoncepcji dla kobiet, choć bezsprzecznie największą popularnością cieszą się jednak dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Oprócz nich coraz więcej zwolenników zdobywają spirale domaciczne. Są to specjalne wkładki, nazywane spiralami z uwagi na swój szczególny kształt.

Wiele kobiet chciałoby spróbować antykoncepcji za pośrednictwem wkładki domacicznej, ale obawia się o swoje zdrowie. Wokół tej metody rzeczywiście narosło wiele błędnych teorii, które nie zawierają nawet ziarenka prawdy.

Działanie spirali

Generalnie, działanie spirali jest bardzo proste. Wbrew powszechnym poglądom, nie jest to środek wczesnoporonny, tylko metoda niepozwalająca na zapłodnienie jajeczka kobiety. Spirala swoim kształtem przypomina literę T i jest umieszczana przez ginekologa w macicy kobiety. Na rynku polskim dostępne są wkładki domaciczne z progestagenem oraz z miedzią, która ma zarówno właściwości antykoncepcyjne, jak i przeciwbakteryjne.
Spirala zaliczana jest do mechanicznych metod antykoncepcji. Jej działanie oparte jest na przyspieszeniu przechodzenia komórki jajowej przez jajowód. Trafia ona do macicy, jeszcze zanim zostanie ona zapłodniona w jajowodzie. Zadaniem wkładki domacicznej jest utrudnienie plemnikom zapłodnienia jajeczka. Dodatkowo, wkładki z miedzią zmniejszają ruchliwość plemników, przez co nie są one w stanie dokonać zapłodnienia.

Bezpieczeństwo

Spirale są bardzo bezpieczną metodą antykoncepcji, a ich skuteczność oceniana jest na ponad 98%. Po tabletkach antykoncepcyjnych, są one najczęściej stosowanym sposobem zapobiegania ciąży. Skuteczność spirali może być obniżona w pierwszych miesiącach jej stosowania, dlatego lekarze zalecają dodatkowe zabezpieczenia.

Pomimo skuteczności, wkładki domaciczne nie mogą być stosowane przez wszystkie kobiety. Spirale zalecane są dla kobiet, które już rodziły dzieci i nie planują kolejnej ciąży w najbliższym czasie. Kobiety, które nie mają dzieci i planują założenie rodziny, nie powinny stosować wkładek domacicznych. Spirala w niektórych przypadkach może uszkodzić kanał szyjki macicy, już w trakcie jej zakładania. Może stać się to w późniejszym czasie przyczyną wystąpienia trudności z zajściem w ciążę. U kobiet stosujących wkładki domaciczne częściej dochodzi do poronień i ciąż pozamacicznych.

Wady spirali

Zastosowanie wkładki domacicznej może wiązać się ze znacznym zwiększeniem intensywności i czasu trwania krwawień w czasie menstruacji. Spirale mogą dodatkowo zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji narządów rodnych kobiety.

Podobne wpisy:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Antykoncepcja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *