Czym jest elektrokonizacja?

W gabinetach ginekologicznych wykonywane są badania i zabiegi, które mają na celu utrzymanie zdrowia fizycznego kobiety w jak najlepszym stanie. Ginekolodzy w ramach wizyt swoich pacjentek wypisują recepty na leki i środki antykoncepcyjne, zakładają wkładki domaciczne, a także przeprowadzają zabiegi operacyjne, leczące pewne schorzenia. Jednym z takich zabiegów jest elektrokonizacja, nazywana też w skrócie z języka angielskiego LEEP.

Na czym polega zabieg?

Elektrokonizacja jest zaliczana w poczet zabiegów operacyjnych i jej celem jest zlikwidowanie chorych tkanek znajdujących się w pochwie. Zabieg przeprowadzany jest z użyciem prądu elektrycznego i specjalnego urządzenia. Mowa tu o elektrodzie w kształcie drucianej pętli, którą precyzyjnie można wyciąć zmienioną sferę w szyjce macicy, a właściwie w pochwie. Jednocześnie, urządzeniem tym można pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Pozwalają one na wykrycie istnienia ukrytych ognisk raka inwazyjnego lub wykluczenie tej tezy ginekologicznej.

Realizacja elektrokonizacji nie wymaga od pacjentki hospitalizacji. Można ją przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie ginekologicznym. W większości przypadków ta metoda leczenia zmian w pochwie jest jak najbardziej skuteczna i dobrze tolerowana przez same pacjentki.

Zalecenia do wykonania zabiegu

Ginekolog zaleca elektrokonizację w przypadku, gdy konieczne jest zlikwidowanie zmienionego fragmentu szyjki macicy. Jest to wskazane przy leczeniu nadżerki oraz początkowych stadiów raka szyjki macicy.

Dodatkowo, lekarz ginekolog po wstępnych badaniach ginekologicznych może zalecić wykonanie elektrokonizacji jeśli:

 • Występują znaczące różnice w wynikach badań uzyskanych w toku rozpoznania histopatologicznego i cytologicznego,
 • Nie można obejrzeć koloskopem nieprawidłowości ze względu na wnikanie zmiany chorobowej do kanału szyjki macicy,
 • Koloskop nie daje dostatecznego obrazu sfery zmienionej chorobowo, ponieważ umiejscowiona jest ona w niedostępnym wizualnie miejscu.

Podobne wpisy:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroby i ich leczenie i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Czym jest elektrokonizacja?

 1. Daria pisze:

  Przeszłam kiedyś ten zabieg i nie jest taki straszny jak by się mogło wydawać :)

 2. Kasia pisze:

  Mam skierowanie na taki zabieg … Bardzo jest on bolesny?

 3. dana pisze:

  byłam 11 pażdziernika na zabiegu i nie jest on taki straszny. właściwie to nic nie boli i po zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *