Czym jest nadżerka?

Nadżerka jest powszechnie występującym schorzeniem ginekologicznym, które dotyka kobiet w różnym wieku. Mniej więcej ¼ kobiet miała w swoim życiu do czynienia z nadżerką. Czym ona jest? Otóż, jest to schorzenie szyjki macicy, występujące dokładnie w części pochwowej. Polega ono na ubytku tkanki nabłonkowej. Wyglądem nadżerka przypomina po prostu otarcie, plamkę mającą intensywnie czerwony kolor i najczęściej nierówną powierzchnię.

Wykrywanie nadżerki

Wykrywanie nadżerki nie jest skomplikowanym zadaniem, ponieważ każdy ginekolog jest je w stanie zdiagnozować już podczas standardowego badania ginekologicznego. Wbrew pozorom, nadżerka może być bardzo groźna, ale tylko wtedy, gdy kobieta ją zbagatelizuje. Zaniedbana nadżerka w ekstremalnych przypadkach może nawet doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia kobiety zmian rakowych.

Infekcje wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby

Nadżerka najczęściej uaktywnia się pomiędzy 25 a 35 rokiem życia kobiety, choć nie jest powiedziane, że nie może ona wystąpić wcześnie lub później. Przyczyną powstania tego schorzenia są różne infekcje wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby. Ryzyko pojawienia się nadżerki diametralnie wzrasta, jeśli kobieta współżyje płciowo. Nie bez znaczenia jest tu wykorzystywanie tamponów, porody lub gospodarka hormonalna.

Brak niepokojących objawów

Kłopotliwe jest to, że nadżerka na ogół nie daje żadnych niepokojących objawów. Z czasem może ona wywoływać ostre stany zapalne, które wiążą się z pojawieniem się upławów i plamienia. W nielicznych przypadkach zdarzają się dość silne bóle brzucha lub bóle w krzyżu. Jeśli nadżerka jest w zaawansowanym stadium, podczas współżycia kobieta może odczuwać dolegliwości bólowe i mieć krwawienia.

Cytologia

Jeśli podczas badania ginekologicznego ginekolog położnik stwierdzi nadżerkę, powinien on wykonać cytologię, która jest podstawowym badaniem w tym zakresie. Dzięki niej można sprawdzić, czy w komórkach nabłonka szyjki macicy występują jakiekolwiek nieprawidłowości. Jest to o tyle istotne, aby wykryć możliwe ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych.

Leczenie

Istnieje wiele sposób leczenia nadżerki, a lekarz ginekolog dobiera je pod kątem rodzaju nadżerki, stopnia jej rozwoju, wyniku otrzymanego w badaniu ginekologicznym, jak również do wieku pacjentki i przyczyn powstania zmiany chorobowej. Niezwykle istotne jest zidentyfikowanie przyczyny powstania nadżerki, ponieważ jeśli jest nią stan zapalny, a nadżerka wywołana jest poprzez stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych, to kluczem do jej usunięcia jest ich odstawienie. Wówczas można w ogóle nie podejmować żadnych innych działań leczniczych. W przypadku, gdy nadżerka jest względnie mała, nie wywołuje żadnych stanów zapalnych, a cytologia kobiety nic nie wykazała, lekarz może nie podejmować również leczenia, zakładając tu że kobieta nie rodziła. Ginekolog tylko obserwuje zmianę chorobową i zleca dodatkowe badania. Sposobem leczenia nadżerki jest przyjmowanie określonych leków, albo wykorzystanie środków chemicznych, które przykłada się bezpośrednio na powierzchnię nadżerki. Zdecydowanie najczęściej ginekolodzy decydują się na elektrokoagulację, czyli wypalenie nadżerki z wykorzystaniem iskry elektrycznej. Innym sposobem jest kriokoagulacja, czyli zamrażanie nadżerki. Ta ostatnia metoda wykazuje wysoką skuteczność.

Podobne wpisy:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroby i ich leczenie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Czym jest nadżerka?

 1. małaMi pisze:

  witam mieszkam zagranicą ale na kontrole do lekarzy chodziłam w Polsce i pewnego dnia na takiej szybkiej wizycie dowiedziałam się że mam nadżerkę. niestety leczenie musiałam rozpocząć tu w Anglii. wiem tylko,że jest duża i nie wykryto komórek rakowych, od ginekologa zostałam odesłana do lekarza pierwszego kontaktu po tabletki antykoncepcyjne (takie tylko z progesteronem) które mają pomóc w leczeniu, chciała bym wiedzieć czy stosuje się takie leczenie?? na żadnym forum internetowym ani stronie nie było wspomniane o takiej metodzie leczenia. dodam jeszcze,że mam 22 lata, nigdy nie byłam w ciąży, moja mama miała raka szyjki macicy( podobno ma to jakieś znaczenie) i obie moje siostry też miały nadżerkę, od kilku lat moje okresy były nie regularne i zazwyczaj występowały co drugi miesiąc, zamiast normalnie co miesiąc(z tego powodu „wylądowałam” u ginekologa). liczę na odpowiedź.

 2. agano pisze:

  @MałaMi: niedawno będąc u ginekologa dowiedziałam się, ze tabletki nie są dobrym sposobem na ten problem, ogólnie warto się dowiedzieć jak one działają, bo gdy się dowiedziałam, to mnie jeszcze bardziej do nich nie przekonało. Radziłabym jeśli to możliwe pójść do innego ginekologa, a jeśli wystąpił u Ciebie w rodzinie rak szyjki, bardziej bym się kierowała pójsciem na szczepienie przeciwko HPV. Póki jeszcze może nie jest za późno :) Jednak tak jak napisałam wyżej, radzę jeszcze pójść do innego ginekologa, bo mogę się mylić :)
  pozdrawiam :)

 3. ania pisze:

  witam, czy wiecie może jak wpsomagac leczenie rany po usunieciu nadżerki laserem? lekarz zalecił mi stosować globulki betadine i provag doustnie-2 opakowania na odbudowe flory pochwy, macie jakies doświadczenia?

 4. iza pisze:

  ja mialam usuwaną 3 dni temu nożem chirurgicznym miałam 3 stopień. już wczoraj wystąpiło plamienie lekko różowe i leciało razem z wodą. nie wiem czy nie za wczesnie chociaz czytałam że w ten sposób się goi. co do samego zabiegu był bolesny okropne kłócie i ból silniejszy od tego przy miesiączce zabieg trwał ok 10 minut. oczywiscie za miesiąc koniec z seksem biorę tylko tabletki anty które brałam już 3 miesiące wcześniej a teraz po miesiączce do kontroli. za zabieg płąciłam tylko 100 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *