Krwawienie po menopauzie

Menopauza, czyli okres przekwitania u kobiety, pojawia się zwykle w wieku 50-55 lat, choć zdarzają się przypadki, że dużo młodsze lub dużo starsze kobiety zmagają się z objawami menopauzy. Jednym z nich jest ustanie miesiączkowania. Lekarze ginekolodzy twierdzą, że jeśli wystąpi minimum 6-miesięczna przerwa od momentu wystąpienia ostatniego krwawienia menstruacyjnego, można mówić dopiero o menopauzie.

Anomalie po menopauzie

Zdarza się, że u kobiet przechodzących menopauzę występują krwawienia z dróg rodnych. Ginekolodzy uznają, że jest to patologia, która może, choć oczywiście nie musi, wskazywać na rozpoczynający się lub trwający w ciele pacjentki proces chorobowy. Krwawienie po menopauzie może również dotyczyć nieprawidłowego działania organizmu.

Warto podkreślić, że krwawienie u kobiet po przebytej menopauzie może być objawem chorób nowotworowych. Jednocześnie, menopauza jest okresem, w którym organizm kobiety staje się mniej odporny na różnego rodzaju nowotwory i inne, poważne schorzenia dróg rodnych. Choroby te mogą pojawić się na skutek zaburzeń hormonalnych w ciele kobiety.

Krwawienie może wskazywać na istnienie w drogach rodnych następujących anomalii:

  • mięśniaków macicy,
  • polipów szyjki macicy,
  • przerostu błony śluzowej macicy itp.

W czasie menopauzy błona śluzowa pochwy staje się mniej nawilżona, przez co jest podatna na urazy, które mogą być przyczyną występującego krwawienia.

Konsultacje lekarskie

Bez względu na to, jaką skalę ma krwawienie z dróg rodnych w okresie menopauzy, czy jest to tylko plamienie, zawsze powinno się skonsultować z lekarzem. Ginekolog ustali przyczyny tych niepokojących objawów i w razie potrzeby, natychmiast rozpocznie leczenie. Dla postawienia trafnej diagnozy lekarz na ogół zleca wykonanie specjalistycznych badań diagnostycznych, np. badania przez pochwę, badania we wziernikach, lub badania ultrasonograficznego narządu rodnego. Bywa, że konieczne jest przeprowadzenie u pacjentki zabiegu, który obejmuje wyskrobanie kanału szyjki oraz ściany jamy macicy. W jego trakcie pobiera się materiał do realizacji badania histopatologicznego. Przeprowadzana jest także cytologia.

Podobne wpisy:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroby i ich leczenie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *