Ostre zapalenie przydatków

Przydatki kobiece oznaczają układ jajników i jajowodów. Jeśli w obrębie jednego z elementów tego układu występuje zapalenie, to więcej niż prawdopodobne jest, że szybko zapalenie obejmie całe przydatki.

Przyczyny

Przyczyną zapalenia przydatków kobiecych jest z reguły działalność bakterii, co oznacza, że do ostrego zapalenia jajników i jajowodów dochodzi z reguły drogą wstępującą. Flora bakteryjna jest przetransportowana z pochwy, poprzez macicę, aż do przydatków.

Objawy

Objawy ostrego zapalenia można przedstawić w sposób następujący:

 • Ból w dole brzucha,
 • Wysoka temperatura,
 • Wymioty i nudności,
 • Omdlenia.

Przebieg zapalenia

Ostre zapalenie przydatków lekarz ginekolog może zdiagnozować podczas wykonywania badania ginekologicznego. Może on postawić taką diagnozę, jeśli zauważy wzmożoną obronę mięśniową, kiedy uciska brzuch pacjentki. Potwierdzeniem zapalenia przydatków są wykonane badania laboratoryjne, ale te wskazują wyłącznie na istnienie ogólnej infekcji, mogącej dotyczyć również i innych części układu rozrodczego kobiety.

Jeśli zapalenie przydatków weszło już w ostry stadium, to może dawać podobne objawy do ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, albo też skręcania się torbieli jajnika. Jeśli kobieta odczuwa ból wyłącznie z lewej strony, a wykonane badanie ultrasonograficzne nie stwierdza istnienia torbieli, diagnozowane jest zapalenie przydatków kobiecych. Lekarz ginekolog może mieć pewne problemy z rozpoznaniem zapalenia przydatków w momencie, gdy ból brzucha jest zlokalizowany bardziej po prawej stronie, w dole biodrowym, a na dodatek, na ekranie monitora USG widoczny jest torbiel. Wtedy lekarze podejmują decyzję o przeprowadzeniu operacji. Może się jednak okazać, że po otwarciu powłok brzusznych pacjentki, wyrostek jest w odpowiednim stanie, a torbiel jajnika wcale nie jest skręcona. Wtedy to dopiero można powiedzieć, że kobieta cierpi na zapalenie przydatków.
Niekiedy u kobiety może wystąpić przewlekłe zapalenie przydatków, które jest określane jako proces zejściowy zapalenia ostrego. W wyniku takiego stanu chorobowego dochodzi do powstania w obrębie jajników i jajowodów kobiety zrostów przydatków z okolicznymi tkankami. Zrosty te mogą wywoływać dolegliwości bólowe.

Leczenie

Ostre zapalenie przydatków obejmuje podawanie ogólnych i dopochwowych antybiotyków lub sulfonamidów. Lekarze zapisują pacjentkom środki przeciwbólowe.

Podobne wpisy:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroby i ich leczenie i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Ostre zapalenie przydatków

 1. asiasss pisze:

  właśnie mam zapalenie przydatków . nurtuje mnie pytanie na które nie ma wogóle tematu.czy mozna sie zarazić tą chorobą od partnera???

 2. asiasss pisze:

  czy mozna tą chorobą zarazić sie od współżycia z partnerem??? chodzi mi o zdrade dokładnie??

 3. Weerrcia pisze:

  Witam ja jestem w trakcie leczenia ostrego zapalenia przydatków. Na samym początku lekarz z pomocy doraźnej myślał że to wyrostek oprócz tego że dostałam skierowanie na chirurgie i leżenia 4 godzin pod kroplówką przeciw bólową to lekarz nic nie zdiagnozował. Więc kłania się ginekologia zostałam przyjęta i tam już w pierwszym badaniu wyszło że jest ostre zapalenie zostałam na jeden dzień w szpitalu by zaobserwować czy mój stan się nie pogorszy wszystko było dobrze dostałam antybiotyk i czopki odbytnicze przeciw bólowe o wiele szybciej pomagają niż tradycyjne tabletki. Do czego zmierzam kiedy zadałam pytanie lekarzowi od czego takie coś się dzieje bo wcześniej byłam u ginekologa i przepisywał mi różne globulki i to mi odpowiedział prosto „Jeśli doszło do zarażenia się jakąś bakterią i one były zaleczone nie wyleczone ( za słabe leki przepisane) to infekcja idzie w wyższą siłę i atakuje inne narządy części ciała w tym przypadku pomoże silny antybiotyk nie leczone może doprowadzić do nie płodności” Podejrzewam że czymś można się wszędzie zarazić toalety publiczne toalety w pracy stosunek z facetem on też siada na różne wc dla tego lepiej dbać trzy krotnie bardziej o higienę nie życzę nikomu tego bólu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *