Przegląd metod antykoncepcji

Antykoncepcja to działania przeciwdziałające zajściu w niechcianą ciążę. W katalogu metod, które są wykorzystywane w antykoncepcji znajdują się metody hormonalne, naturalne, mechaniczne i chemiczne. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawę, jak wszechstronnie można zabezpieczyć się przed zapłodnieniem.

Metody hormonalne

W zakres metod hormonalnych wchodzą: tabletki antykoncepcyjne (jedno i dwuskładnikowe), plastry antykoncepcyjne, wkładki domaciczne oraz zastrzyki hormonalne. Pigułki antykoncepcyjne to popularny środek przeciwdziałający zapłodnieniu. Jest to doustna antykoncepcja, mająca wysoki wskaźnik Pearla, co oznacza, że jest ona bardzo skutecznym zabezpieczeniem. Minusem jest to, że tabletki należy zażywać codziennie, przez okres 21 dni, jeśli chodzi o tabletki dwufazowe, natomiast tabletki jednofazowe przyjmuje się przez cały czas. Pigułki zawierają hormony, zapobiegające zapłodnieniu, owulacji, bądź zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Plastry antykoncepcyjne są nowoczesną metodą przeciwdziałania ciąży. Wpływają one na zahamowanie owulacji. Według badań, plastry podobnie jak tabletki, wykazują się wysoką skutecznością. Zawierają one dwa rodzaje hormonów – estrogen i progestagen. Substancje te są uwalniane przez skórę do krwi. Wkładki domaciczne również są niemalże pewnym środkiem antykoncepcyjnym i pełnią swoją funkcję od roku do około 5 lat, przez wszystkie dni cyklu menstruacyjnego. Z kolei, zastrzyki hormonalne są zalecane dla kobiet źle reagujących na doustne środki hormonalne. Trzeba jednak pamiętać, że zastrzyki powodują trwałą, 3 miesięczną bezpłodność, która zanika nawet przez kilka miesięcy od ostatniego zastrzyku.

Metody naturalne

Jeśli chodzi o metody naturalne, to można tu mówić o metodzie kalendarzyka małżeńskiego, zwanej metodą Ogino-Knaussa, metodzie termicznej, metodzie objawowej (Billingsów) oraz metodzie laktacyjnej, zwanej metodą niepłodności poporodowej. W zasadzie wszystkie metody naturalne opierają się na wyliczaniu dni płodnych i bezpłodnych, ale na różnych zasadach. W metodzie termicznej dni te określa się za pomocą wykresu temperatur, zaś w metodzie objawowej – z użyciem codziennych obserwacji śluzu i szyjki macicy. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku niepłodności poporodowej. Muszą zostać tu spełnione pewne dodatkowe wymagania, aby metoda ta okazała się skuteczna.

Metody mechaniczne

Wśród metod mechanicznych wyróżnia się najbardziej popularne prezerwatywy oraz błony dopochwowe. Warto przy tym zaznaczyć, że ich skuteczność jest niższa niż w przypadku metod hormonalnych. Istnieją prezerwatywy dla kobiet i mężczyzn, choć te drugie są zdecydowanie najczęściej stosowane.

Środki plemnikobójcze

Ostatni typ metody antykoncepcji, czyli antykoncepcja mechaniczna obejmuje środki plemnikobójcze, czyli spermicydy. Niestety, mają one niską skuteczność.

Podobne wpisy:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Antykoncepcja i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Przegląd metod antykoncepcji

  1. Lidka pisze:

    Ja stosuję prezerwatywy, ale tylko w dni płodne. Określam je za pomocą testera Afrodyty na ślinę. Do tej pory nie zaszłam, a ten sposób stosuję 2 lata :) Zastanawiam się jednak nad zmianą na metodę termiczną. Zdążyłam poznać swoje ciało na tyle, że powinna się u mnie sprawdzić.

  2. Aśka pisze:

    Ja jestem zwolenniczką metod naturalnych. Używam cyclotestu, komputera cyklu do metody termicznej. Jestem bardzo zadowolona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *