Tabletka po stosunku

Antykoncepcja po stosunku to zupełna nowość w Polsce, choć jest ona dobrze znana lekarzom ginekologom. W środowisku tym pojawiają się głosy, że przepisywanie pacjentkom leku wczesnoporonnego, jest nieetyczne. Czy takim lekiem jest tabletka po stosunku?

Antykoncepcja doraźna

Pigułka po stosunku dostępna w polskich aptekach pod nazwą Postinor Duo, przez wiele osób nazywana jest antykoncepcją doraźną, bądź też pigułką następnego dnia. Trzeba powiedzieć, że zalicza się ją do antykoncepcji hormonalnej, zapobiegającej zajściu w ciążę maksymalnie do 72 godzin (3 dni) po odbytym stosunku. Nie należy bynajmniej mylić tabletek Postinor Duo z lekiem wczesnoporonnym, ponieważ są to zupełnie dwa odmienne farmaceutyki.

Wysoka zawartość hormonów

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób działa na organizm kobiety pigułka zażywana po stosunku. Otóż, występuje w niej wysoka zawartość hormonów, które skutecznie uniemożliwiają zapłodnienie i zagnieżdżenie się komórki jajowej w ściance macicy.

Estrogen i progestagen

Najczęściej pigułka po stosunku zażywana jest w dwukrotnej dawce w ciągu 72 godzin po odbytym stosunku. Tą samą procedurę powtarza się po 12 godzinach. Tabletki po stosunku zawierają syntetyczny estrogen i progestagen.

Nietani lek

Warto zaznaczyć, że w Polsce Postinor Duo jest legalnym środkiem, który może być stosowany do zapobiegania niechcianemu zapłodnieniu po odbyciu przez kobietę stosunku. Jest to nietani lek, który kosztuje od 50 do 85 zł. Nie podlega on refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest środkiem wydawanym wyłącznie na receptę.

95% skuteczności

Według przeprowadzonych badań, jeśli pigułka zostanie zażyta zgodnie z zaleceniami, do 72 godzin po stosunku, jest ona skuteczna w maksymalnie 95%. Im wcześniej zostanie podana kobiecie, tym większa szansa na to, że nie dojdzie do zapłodnienia i do zagnieżdżenia się komórki w ścianie macicy.

Objawy niepożądane

Po zażyciu tabletki po stosunku mogą wystąpić pewne objawy niepożądane, takie jak zaburzenia menstruacji, bolesność w piersiach, wymioty i nudności. Przyczyną takiej sytuacji jest obecność w pigułkach po stosunku wysokiego poziomu hormonów – estrogenu i progestagenu. Odwołując się do przeprowadzonych badań, trzeba powiedzieć, że nieznane są inne działania niepożądane, choć należy przy tym wyraźnie podkreślić, że dla kobiet korzystających z tabletek po stosunku nie ma niebezpieczeństwa tego, że w późniejszym czasie pojawią się u nich pewne problemy z zajściem w ciążę.

Jeśli kobieta kategorycznie nie chce mieć dziecka…

W wielu przypadkach podanie tabletki antykoncepcyjnej po stosunku jest jak najbardziej wskazane, jeśli kobieta kategorycznie nie chce mieć dziecka, na przykład jest to zalecane u kobiet po gwałcie.

Podobne wpisy:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Antykoncepcja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Tabletka po stosunku

  1. lusi pisze:

    Warto napomniec, ze na naszym rynku nie ma juz postinoru, a jedyna tabeltka tego typu to escapelle. Powinno byc wiecej takich artykułów w ktorych jest napisane wyraznie, ze antykoncepcja po stosunku nie ma nic wspolnego z tabletkami wczesnoporonnymi.

  2. kleks pisze:

    Znam przypadki bardzo powaznych kłopotów ze zdrowiem po zażyciu postinoru . Włącznie z operacją usunięcia guza w piersi . Każda duża ingerencja hormonalna ma wpływ na organizm szczególnie wtedy gdy gospodarka hormonalna sie kształtuje – w okresie dojrzewania i przed pierwszą ciążą . To samo dotyczy środków antykoncepcyjnych . Takie informacje nie są nigdzie publikowane bo zakłócałoby to pobór”abonamentu” od dziewczyn ,które co miesiąc muszą kupić nowe tabletki antykoncepcyjne . Dziwne że te które stosują antykoncepcję hormonalna – często muszą stosować później leczenie odwrotne aby zajść w ciążę – a koncerny farmaceutycznę są do przodu za pierwszym i za drugim razem

  3. ika pisze:

    Mam takie pytanie, wczoraj odbyłam stosunek z moim chłopakiem, niestety pękła nam prezerwatywa, na szczęście zdążył wyjść, ale jednak część jego nasienia trafiła na moje ciało. Jego nasienie znalazło się na moim udzie i części pochwy. Do ,,środka” (głęboko) raczej nic się nie dostało, ale zapewne jest taka możliwość, że plemniki się przedostały. Zastanawiam się, czy istnieje możliwość zajścia w ciążę. Jestem drugi dzień po miesiączce, także dni płodne raczej nie wchodzą w grę. Proszę o jakąś radę, zastanawiam się nad zażyciem tabletki po. Z góry dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *