Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników , czyli PCOS – Polycystic Ovary Syndrome, nazywany bywa zespołem wielotorbielowatych jajników, zespołem Steina-Leventhala lub też drobnotorbielkowatym zespołem jajników. Schorzenie to diagnozowane jest mniej więcej u 5% kobiet znajdujących się w wieku rozrodczym. W ponad 70% przypadków występowania tego schorzenia staje się ono przyczyną niepłodności, bowiem powoduje zaburzenia a nawet brak owulacji. Zespół policystycznych jajników charakteryzuje się również otyłością i zachwianiem miesiączkowania. Powodem występowania schorzenia są na ogół względy genetyczne.

Podstawowym problemem w zespole policystycznych jajników jest to, że następuje destrukcja tkanki jajnika przez dużą liczbę drobnych, nie do końca dojrzałych pęcherzyków Graafa. Ich rozwój został zahamowany przed uwolnieniem się komórki jajowej. Taka sytuacja powoduje, że w komórce nie powstaje ciałko żółte, pęcherzyk stopniowo zanika i na jego miejscu tworzy się torbiel. Lekarze ponadto wskazują, że konsekwencją braku owulacji przez długi okres czasu jest nadmierna produkcja męskich hormonów płciowych i zaburzenia miesiączkowania.

Objawy choroby

Do najczęstszych sygnałów wskazujących u kobiety na zespół policystycznych jajników, zalicza się następujące objawy:

  • Nieregularne menstruacje,
  • Przetłuszczającą się cerę,
  • Nawracający trądzik,
  • Nadmierne owłosienie,
  • Przybieranie na wadze.

Są to najczęściej zgłaszane objawy zespołu policystycznych jajników. W momencie, kiedy kobieta zgłasza się do ginekologa z podobnymi objawami, ten powinien wykonać badania hormonalne, USG jajników oraz dokonać oceny makroskopowej jajników w czasie laparoskopii oraz badania histopatologicznego jajników. U kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników występują zmiany hormonalne, objawiające się niskim poziomem hormonu FSH i wysokim stężeniem LH i androgenów. To wszystko powoduje rozregulowanie cykli owulacyjnych, które powodują problemy z zajściem w ciążę.

Skutki PCOS

Choroba polegająca na zespole policystycznych jajników jest bardzo niebezpieczna dla kobiety, bowiem jednym z niepożądanych jej skutków jest niestety niepłodność. Jeśli schorzenie nie jest leczone, może dojść do wzrostu ryzyka zmian przednowotworowych, a w niektórych przypadkach nawet do raka błony śluzowej macicy.

Leczenie

Po zdiagnozowaniu przez ginekologa u kobiety zespołu policystycznych jajników, lekarz podejmuje decyzję o trybie leczenia. Może ono przebiegać na szereg różnych sposobów. Oprócz przyjmowania tabletek hormonalnych, antybiotyków, czy wykonania zabiegu chirurgicznego, lekarze zalecają walkę z nadwagą, ograniczenie kaloryczności diety i rozpoczęcie zdrowego, aktywnego stylu życia.

Podobne wpisy:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroby i ich leczenie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *